Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Nowe oblicze świątyni

2018-11-26 14:24:34 (ost. akt: 2018-11-26 14:26:20)

Autor zdjęcia: BT

Pod czujnym okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków w Górowie Iławeckim trwają, a właściwie z wolna kończone są, prace restauratorskie przy zewnętrznej powierzchni ścian kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Szczególnie korzystnie odrestaurowana elewacja prezentuje się w świetle jesiennego, słonecznego poranka. Na tle błękitnego, nieco zasnutego niewielkimi obłokami nieba, świątynia niby na nowo ukazuje swoje klasyczne piękno, jeszcze niedawno ukryte pod wieloletnią warstwą naturalnych zanieczyszczeń.

Ekipa konserwatorska kompleksowo oczyściła całą elewację uzupełniając ubytki i wzmacniając spoiny. Oczyszczone cegły zostały zaimpregnowane, natomiast odrestaurowane blendy kolorystycznie połączyły się w jedną całość z pozostałymi detalami architektonicznymi.

Obecnie prowadzone są prace w północnej części świątyni oraz przy małej wieży, w której umieszczony jest najmniejszy z dzwonów – sygnaturka.

Neogotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górowie Iławeckim zbudowany został w 1895 r. Natomiast kamień węgielny pod jego budowę poświęcony był 8 maja 1892 r. Kościół konsekrował (25 września 1895 r.) biskup Andrzej Thiel.

Obecnym proboszczem świątyni jest ks. dziekan Józef Gawrylczyk.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages