Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Nowosielski – sztuka sakralna

2019-03-22 06:26:49 (ost. akt: 2019-03-22 06:31:30)

Autor zdjęcia: BT

Staraniem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku ukazała się drukiem publikacja-album przygotowana i opatrzona tekstem przez cenionego krakowskiego krytyka i historyka sztuki dr Krystynę Czerni. Album nosi tytuł: „Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie. Warmia i Mazury, Lublin”. Dokumentuje ona m.in. pobyt Jerzego Nowosielskiego w Górowie Iławeckim.

W słowie wstępnym Krystyna Czerni pisze o profesorze Jerzym Nowosielskim: „Można go także uznać za jednego z najwybitniejszych twórców współczesnej sztuki sakralnej w skali międzynarodowej. Jego niepowtarzalny styl, czerpiący z tradycji ikony i malarstwa awangardy, jest przykładem twórczej kontynuacji tradycji bizantyńskiej na ziemiach polskich. Szczególny ‘zmysł monumentalny’ i rzadka umiejętność aranżowania przestrzeni sakralnych pozwoliły artyście wypracować własną, oryginalną koncepcję sztuki sakralnej, będącą próbą współczesnej interpretacji tradycyjnych cerkiewnych kanonów, a zarazem wyrazem jego osobistej religijności, wzniesionej ponad religijne podziały i konflikty”.

W latach 1983-1984 profesor Jerzy Nowosielski wraz z małżonką Zofią (także malarką) oraz asystentką Haliną Onichimiuk dwukrotnie przebywał w Górowie Iławeckim realizując koncepcję aranżacji miejscowego poewangelickiego kościoła (dzisiaj cerkiew greckokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego) na potrzeby wschodniej świątyni.

Profesor przyjechał do Górowa Iławeckiego na zaproszenie ówczesnego proboszcza, Juliana Gbura oraz wikariusza generalnego przy Prymasie Polski o. Jozafata Romanyka.

Dzisiejsza cerkiew greckokatolicka w Górowie Iławeckim to wspaniały przykład syntezy wielu epok i stylów, doskonale wpisująca się w wielokulturowy region, jakim są Warmia i Mazury. W albumie poświęcony jej został cały rozdział, skrupulatnie omawiający poszczególne detale jej wyposażenia.

[Czarno-białe, archiwalne, fotografie dokumentują pobyt i prace krakowskich artystów w cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim].

Bohdan Tchórz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages