Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Wielki Piątek w chrześcijańskich Kościołach Wschodnich

2019-04-26 21:06:18 (ost. akt: 2019-04-26 21:09:07)

Autor zdjęcia: BT

Dzisiaj (26 kwietnia) grekokatolicy i prawosławni obchodzą uroczystość Wielkiego Piątku, bowiem (według kalendarza juliańskiego, którym posługują się chrześcijańskie Kościoły Wschodnie) w tym roku Wielkanoc przypada u nich tydzień później, niż u katolików.

Różnica w obchodzeniu świąt Wielkiej Nocy wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta właśnie, co powoduje, że tylko raz na jakiś czas są one obchodzone w tym samym terminie - zarówno przez katolików, jak i Kościoły Wschodnie. Czasem różnica może być nawet pięciotygodniowa.

W Wielki Piątek w świątyniach nie jest sprawowana liturgia eucharystyczna. Tego dnia odbywają się procesje, a potem nabożeństwa i adoracja Grobu Pańskiego. Symbolizuje go płaszczenica (płótno, najczęściej zdobione ornamentami i scenami religijnymi) - uroczyście złożony na środku świątyni na specjalnym ołtarzu całun z ikoną przedstawiającą Chrystusa w grobie.

Założenie grobu poprzedza uroczysta procesja z płaszczenicą wokół cerkwi. W czasie procesji ministranci uderzają w drewniane kołatki zastępujące milczące w tym czasie dzwony. Wystawienie całunu i jego adoracja w świątyniach trwa do nabożeństwa rezurekcyjnego. W Kościele wschodnim nie praktykuje się umieszczania przy Grobie Pańskim elementów świeckich. Ustawiane są jedynie kwiaty i świece.

W górowskiej greckokatolickiej cerkwi pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego uroczystość Wielkiego Piątku rozpoczęła się o godz. 17.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages