Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Przegląd Twórczości Religijnej Kościoła Greckokatolickiego: „Kościół zawsze i wszędzie jest z Tobą”

2019-11-24 16:32:28 (ost. akt: 2019-11-25 09:38:43)

Autor zdjęcia: BT

Od zapalenia świecy pamięci oraz złożenia symbolicznego bochenka chleba przed Ikoną Krzyża, poświęconych ofiarom Wielkiego Głodu w latach 1932-1933 na Ukrainie, rozpoczął się w sobotnie przedpołudnie 23 listopada w górowskim Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania XX Archidiecezjalny Przegląd Twórczości Religijnej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.

Dwudziestoletni jubileusz górowskiego przeglądu, co zaznaczył prowadzący, odbywał się w szczególnym dla Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego roku 75 rocznicy śmierci lwowskiego metropolity Andrzeja (Андрея) Szeptyckiego oraz 150 rocznicy urodzin jego brata Klemensa (Климентія) Szeptyckiego.

Lejtmotywem całości było hasło „Kościół zawsze i wszędzie jest z Tobą”.

Gościem honorowym przeglądu był arcybiskup, metropolita przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz.

Witając w imieniu organizatorów przybyłych uczestników przeglądu oraz gości, ks. mitrat Jan Łajkosz, między innymi, zaznaczył: "Pamiętajmy, że Kościół, to jesteśmy my. Mamy dzisiaj na scenie ikony, carskie wrota. Jesteśmy w symbolicznej świątyni, w której słyszymy słowo Chrystusa. Dzisiaj wy będziecie mogli powiedzieć, jak je odczytujecie, kim jest dla was Chrystus. Słuchać was będzie także Kościół, czyli my wszyscy, zgromadzeni na tej sali. Z całego serca witam was na dzisiejszym święcie."

Przed publicznością swoje programy zaprezentowały dziecięce i młodzieżowe grupy z Bajor Małych, Węgorzewa, Kruklanek, Warszawy, Morąga, Bartoszyc, Olsztyna, Pasłęka, Lelkowa, Giżycka, Pozedrza, Ornety, Godkowa, Elbląga, Chrznowa, Wydmin, Pieniężna, Kętrzyna, Asun, Cyganka.


Razem - niezwykle barwna gromada solidnie przygotowana do prezentacji przez katechetów i nauczycieli. Gościem święta był młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny (wykorzystujący tradycyjne instrumenty ludowe) „Modern Folk” z Drohobycza, który przybył do Górowa Iławeckiego pod opieką ks. Andrzeja Bunia.

Arcybiskup Eugeniusz Popowicz podsumowując jesienne święto religijnej poezji, pieśni a także teatru, podziękował za pamięć o tragedii z przed ponad osiemdziesięciu lat, zgotowanej bezbożnym sowieckim reżimem, następstwa której odczuwane są przez naród ukraiński do dzisiaj.

Jako chrześcijanie możemy jedynie i dzisiaj, i w przyszłości na zło odpowiadać dobrem, a także jednoczyć się we wspólnocie oraz pomocy bliźnim.

Przegląd zakończył się wręczeniem dyplomów uczestnikom, organizatorom i sponsorom oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu „Jesteśmy rodziną” («Ми є родина»).

Bohdan Tchórz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages