Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Górowie Iławeckim

2020-06-11 20:44:08 (ost. akt: 2020-06-11 21:03:56)

Autor zdjęcia: BT

11 czerwca tego roku kościół rzymskokatolicki obchodził święto Bożego Ciała, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To szczególne święto ma charakter dziękczynny i radosny. Jego istotnym elementem jest procesja, w której bierze udział cała parafia.

Uroczystość została ustanowiona na skutek objawień św. Julianny z Cornillon. W Polsce Boże Ciało po raz pierwszy wprowadził biskup Jan Nankier* w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Natomiast w 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim święto to uznano za powszechne i obchodzone we wszystkich kościołach w państwie.

W Polsce obchody uroczystości Bożego Ciała wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Wielu wiernych po skończonej modlitwie odłamuje gałązki z drzewek zdobiących ołtarze i zabiera je do domu, jako szczególny rodzaj talizmanu chroniącego rodzinę.


Zwracając się do wiernych przy ołtarzu przed ratuszem miejskim w Górowie Iławeckim proboszcz, ks. Jan Puławski podczas kazania zaznaczył: "Czasem trudno jest nam przyjść na spotkanie z Jezusem. Niekiedy trudno znaleźć czas, wygospodarować go sobie, bo mamy tyle innych ważnych i ważniejszych obowiązków, tyle ważnych spraw. A czy ta godzina, to tak dużo, tak długo, czy może tak niewygodnie? A przecież ten czas, który poświęcamy dla Boga, jest przez Boga nam oddany."

W liturgii oraz procesji, prócz proboszcza, wziął także udział ks. kanonik Józef Gawrylczyk.
_____________________________________________
* Właściwie Jan Kołda herbu Oksza, ur. ok. 1270 r. w Kamieniu, zm. 8 kwietnia 1341 r. w Nysie, biskup krakowski w latach 1320-1326, w latach 1326–1341 biskup wrocławski.

Bohdan TchórzCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bel #2932832 | 93.237.*.* 12 cze 2020 17:36

  Jak sprawa święta Bożego Ciała wygląda w świetle Biblii? Mówiąc krótko, jest ono wielkim, zbiorowym aktem bałwochwalstwa, to znaczy nadawaniem fizycznej substancji chleba i wina rangi boskiej i oddawaniem tej materii boskiej czci. Przecież Bóg powiedział: „Nie będziesz miał innych bogów obok mnie. Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył” [2Mo 20,3–5]. Uznawanie utworzonego z fizycznych substancji płatka hostii za prawdziwe ciało Chrystusa jest złamaniem Słowa Bożego!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. mieszkaniec #2932662 | 91.233.*.* 12 cze 2020 07:28

   Ani maseczek, ani odstępów... Wszyscy ponad prawem...

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages