Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Nowy biskup grekokatolików w Polsce

2020-11-26 11:25:21 (ost. akt: 2020-11-26 11:32:29)
Nowy biskup grekokatolików ks. dr Arkadiusz Trochanowski

Nowy biskup grekokatolików ks. dr Arkadiusz Trochanowski

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Z dniem 25 listopada 2020 r. w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim w Polsce nastąpiła istotna reorganizacja polegająca na utworzeniu w jej strukturach nowej eparchii (diecezji) – Olsztyńsko-Gdańskiej z ośrodkiem w Olsztynie.

Pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji został ks. dr Arkadiusz Trochanowski*, dotychczasowy dziekan koszaliński, proboszcz parafii greckokatolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałczu. Biskup-nominat jest trzecim w Polsce czynnym hierarchą Kościoła Greckokatolickiego.

Do momentu oficjalnego objęcia urzędu, obowiązki administratora greckokatolickiej Diecezji Olsztyńsko-Gdańskiej będzie pełnił metropolita przemysko-warszawski arcybiskup Eugeniusz Popowicz.

* * *
KOMUNIKAT NUNCJATURY


Nuncjatura Apostolska w Polsce
N. 4925/20

KOMUNIKAT

Ojciec Święty Franciszek:

1. Ustanowił nową eparchię olsztyńsko-gdańską Kościoła greckokatolickiego w Polsce i mianował jej biskupem dotychczasowego proboszcza w Wałczu i protoprezbitera (dziekana) koszalińskiego ks. Arkadiusza TROCHANOWSKIEGO.
Do czasu objęcia eparchii przez jej pierwszego biskupa, obowiązki administratora eparchii olsztyńsko-gdańskiej będzie pełnił metropolita przemysko-warszawski arcybiskup Eugeniusz Popowicz.

2. Nowa eparchia powstała przez włączenie do niej terytorium pokrywającego się z granicami następujących metropolii Kościoła łacińskiego: warmińskiej, gdańskiej, białostockiej oraz diecezji płockiej z metropolii warszawskiej. Siedzibą nowej eparchii będzie miasto Olsztyn (ul. Lubelska 12), a kościołem katedralnym cerkiew p.w. Pokrowa (Opieki) Matki Bożej. Nowa eparchia zostanie włączona do metropolii przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

3. Zmienił nazwę obecnej eparchii wrocławsko-gdańskiej na eparchię wrocławsko-koszalińską, z dotychczasową siedzibą we Wrocławiu.

4. Zmienił granice archieparchii przemysko-warszawskiej tak, że obejmuje ona obecnie terytorium pokrywające się z granicami metropolii Kościoła łacińskiego: przemyskiej, krakowskiej, lubelskiej, łódzkiej, warszawskiej (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezji radomskiej z metropolii częstochowskiej.

5. Zmienił granice eparchii wrocławsko-koszalińskiej tak, że obejmuje ona obecnie terytorium pokrywające się z granicami metropolii Kościoła łacińskiego: wrocławską, poznańską, szczecińsko-kamieńską, gnieźnieńską, katowicką i częstochowską (bez diecezji radomskiej).


Warszawa, 25 listopada 2020 roku

Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski

BT

*(Zdjęcia wykorzystane w materiale zostały wykonane 3 ‎października ‎2019 r. w czasie uroczystości związanych z 60-leciem istnienia parafii greckokatolickiej w Wałczu)Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jestem rzymsko-katoliczka #3012836 | 88.156.*.* 26 lis 2020 20:36

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. ale czasami chodzę na msze do cerkwi greko-katolickiej w Olsztynie. To piękne przeżycie ! Wspaniałe !!! Szczęść Boże Księże Biskupie

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages