Jak za Napoleona

2010-02-06 00:00:00

Kto przybył w sobotnie popołudnie 6 lutego do podgórowskiej wsi Dwórzno, miał niebywałą okazję wziąć udział w barwnym widowisku plenerowym.Była nim historyczna inscenizacja bitwy wojsk napoleońskich z rosyjskimi.

Bitwa odbyła się 203 lata temu i była preludium do nierozstrzygniętej bitwy pod Pruską Iławką, która miała miejsce 8 lutego 1807 r.

O bitwie pod Dwórznem odnajdujemy taką oto informację w książce Christophera Summerville p.t. „Polska kampania Napoleona”:
„To była iście przerażająca rzeź; kirasjerzy rozsierdzeni stratami i wspierani przez huzarów i dragonów dokonali eksterminacji blisko ośmiu rosyjskich batalionów; wszyscy zostali zabici lub wzięci do niewoli. Pole bitwy wyglądało potwornie. Nigdy szarża kawaleryjska nie była tak skuteczna. Aby dać wyraz swojemu ukontentowaniu z postawy kirasjerów, cesarz uściskał ich generała na oczach całej dywizji. (…)
Bój pod Dwórznem był w rzeczywistości bardzo krwawy. Obie
walczące strony straciły ponad 1500 ludzi – zabitych, rannych lub zaginionych w akcji. Jednak mimo krwawej rzezi, Benningsen (Rosja) wyplatał swoją armię z opresji i zarządził odwrót w stronę drogi do Górowa Iławeckiego”.

6 lutego 2010 roku bój obył się bez rozlewu krwi, a po jego zakończeniu obie armie ochoczo prezentowały widzom musztry paradne i żołnierze ustawiali się do zdjęć pamiątkowych.
Inscenizacja bitwy pod Dwórznem odbyła się już po raz drugi. Ciekawostką tegorocznej był udział w niej artylerii rosyjskiej w sile jednej armaty, którą żołnierze-amatorzy odtworzyli pieczołowicie według dawnych wzorów.
Widowisko zorganizowała Gmina Górowo Iławeckie przy wykorzystaniu sił Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego z Lidzbarka Warmińskiego, Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego oraz Regimentu Pruskiego.
Bohdan Tchórz


FILM: Tomasz Miroński
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5