Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Profil użytkownika fraglesi

X festiwal Miast Cittaslow w Górowie Iławeckim

Szykuje się naprawdę wyjątkowa impreza: 29 czerwca będzie miał miejsce dziesiąty jubileuszowy festiwal Miast Cittaslow. Festiwal to cykliczna impreza, odbywająca się każdego roku, w innym mieście będącym członkiem sieci Cittaslow.

Tym razem impreza zagości do urokliwego Górowa Iławeckiego....

Społeczna rewitalizacja małych miast

Małe miasta Warmii i Mazur walczą w Brukseli o pieniądze na nowe ważne dla mieszkańców inwestycje.

Wspólnie z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz polskimi posłami Parlamentu Europejskiego, burmistrzowie polskiej sieci Cittaslow zorganizowali 5 marca 2019 roku w siedzibie Parlamentu...

Szkoła miejska w Landsbergu

13 lutego mija 135 rocznica śmierci jednego z najbardziej znanych mieszkańców Górowa Iławeckiego - Karola Ludwika Holldacka.

Rektor Holldack w latach 1843-1870 kierował szkołą miejską, był też kronikarzem miejskim. Mieszkał on w znanym wszystkim budynku tzw. starej szkoły. Historię budynku i szkoły...

684 rocznica nadania praw miejskich Górowie Iławeckiemu

5 lutego 1335 w dniu św. Agaty komtur z Balgi, Heinrich Muro, nadał Górowie, zwanemu wtedy Landsberg, a jeszcze wcześniej Landstrass, prawa miejskie. Landsberg dołączył do szeregu 9 nowo powstałych w tym czasie miast.

Zapewne sam komtur na uroczystości nie pojawił się, osada była zbyt mało ważna,...

Gdyby lipy umiały mówić

Na rynku, koło ratusza, w samym sercu miasteczka, rosną dorodne lipy. Bardzo je lubię. W upalne dni, pod ich rozłożystymi konarami panuje miły cień. Dwa lata temu, podczas remontu naszego domu, przyjeżdżaliśmy tu w niedzielne przedpołudnia.

Subiektywnie o wernisażu Marty Sztygier

Prace pani Marty Sztygier można było zobaczyć na różnych wystawach w Olsztynie. Tym większa była nasza radość, kiedy miałyśmy możliwość zorganizować wernisaż w Galeryjce pod Ratuszem.

W Górowie Pani Marta, bardziej znana jest jako wizażystka. W zeszły piątek, po raz pierwszy pokazała...

h = 4,135 667 516(91)·10–15 eV·s

Nie dojeżdżając do Landsbergu (Górowo Iławieckie), na wysokości ostatniego zakrętu, trochę ponad kilometr nim droga z Mehlsack (Pieniężno) przecina tory kolejowe, należy skręcić na wysokości majątku Schultzen w prawo, na Papperten (Paprocina)

To jest mój dom, ten dom zbudował mój tata

Kiedy o poranku wychodziłam z domu, mżył ciepły, lipcowy kapuśniaczek. Powoli przeszłam po bruku, który pamięta przedwojenne czasy. Przystanęłam na chwilę przy aucie, po ostatnich upalnych dniach, deszcz sprawiał poczucie przyjemnego chłodu. Jadę, pomyślałam, to ważny dla mnie dzień, czekałam na niego prawie dwa lata.

Świat krzyżyków i porcelany

Kamienica, w której mieszka pani Krystyna, stoi na Placu Ratuszowym w Górowie. Do Pani Krystyny trafiłyśmy pewnego upalnego czerwcowego dnia, szukając rękodzielników, którzy chcieliby wystawić swoje prace w naszej Galeryjce Pod Ratuszem. Wspięłyśmy się wysłużonymi, stromymi schodami. Zapukałyśmy do drzwi, po chwili otworzył nam syn Pani Krystyny.

XXVII Dni Górowa

Przyznam się szczerze, że gdy w niedzielne popołudnie zobaczyłem w parku panów rozmontowujących scenę, a potem gdy załadowana na ciężarówkę, znikała w oddali, zrobiło mi się cokolwiek smutno. Cały rok trzeba będzie czekać na kolejne dni Górowa, imprezę wyjątkową.

« Pierwsza « Poprzednia 1 2 Następna » Ostatnia »