Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Profile of user %1$s

„Każdy powinien mieć w życiu pasję”

Od mszy świętej w intencji motocyklistów odprawionej przez proboszcza Jana Puławskiego w górowskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, miejscowi motocykliści zrzeszeni przy klubie „ZJAWA” rozpoczęli w sobotę 13 czerwca „sezon jeździecki 2020”.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Górowie Iławeckim

11 czerwca tego roku Kościół Rzymskokatolicki obchodził święto Bożego Ciała, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To szczególne święto ma charakter dziękczynny i radosny. Jego istotnym elementem jest procesja, w której bierze udział cała parafia. W ten dzień katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa.

Matura w reżimie COVID-19

Tegoroczne matury ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zostały przesunięte o miesiąc. Nie odbyły się w „tradycyjnym” miesiącu – maju, natomiast, po raz pierwszy w powojennej historii Polski, wyznaczono je na czerwiec.

Do egzaminów maturalnych, które rozpoczęły się o godz. 9.00, 8 czerwca...

Złote kopuły nad Elblągiem

Elbląg w niedalekiej przyszłości ma się stać portem, w nazwie którego trzeba się będzie posługiwać przymiotnikiem „morski”. Aktualnie na Mierzei Wiślanej trwają prace budowlane mające na celu przekopanie jej i utworzenie kanału żeglugowego. Kanał ma skrócić drogę wodną z Elbląga do Helu ze 139 do 68 km. W założeniach, powinien on też „ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a także zwiększyć bezpieczeństwo Polski”.

Wyszywanka i maseczka w formacie happeningu

Przypomnijmy – to nieoficjalne święto (trzeci czwartek maja), nie uznawane (póki co) przez wszystkie oficjalne formacje, pojawiło się w Ukrainie jako zwyczajna inicjatywa oddolna. Idea, jak się szybko okazało, niezwykle trafiona, bowiem od 2006 roku zdobywa ono coraz więcej zwolenników na całym świecie. Co ciekawe, tego określonego dnia stroje z elementami wyszywanki zdobią nie tylko samych Ukraińców. Wkładają je także celebryci światowego formatu oraz przyjaciele nacji.

Setna rocznica urodzin Papieża – Polaka

Dzisiaj (18 maja 2020 r.) mija setna rocznica urodzin Papieża św. Jana Pawła II – Karola Wojtyły* (urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach).

Wybitna osobowość w skali całego świata; szczególne zasłużona w walce o obalenie komunizmu w Europie Wschodniej, Papież pielgrzym. W czasie swojej wizyty...

Komunikacyjny koszmarek

Dobra wiadomość jest taka - remontują drogi; zła – dlaczego to tyle trwa. Temat mogą w całej rozciągłości rozwinąć mieszkańcy Górowa Iławeckiego, a zwłaszcza już mieszkańcy podgórowskich wsi, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w centrum gminy, albo i jeszcze dalej.

W tym roku Motomajówki nie będzie

Pasjonatom motocykli w naszym regionie maj, jego początek, kojarzy się przede wszystkim z Motomajówką Warmińską, organizowaną przez Warmiński Klub Motocyklowy Drager Orneta, oraz spotkaniem plenerowym przed Sanktuarium Maryjnym w Krośnie koło Ornety.

Coraz dłuższa droga do powiatu

Aby dotrzeć do stolicy naszego powiatu, Bartoszyc, w celu, na przykład, załatwienia administracyjnych spraw wymagających odwiedzenia właśnie tego miejsca, spieszący się mieszkańcy Górowa Iławeckiego mogli jechać (może niezbyt ciekawą) drogą przez Rodnowo. Oczywiście, najbardziej wygodna droga przez Piasty Wielkie, Wiewiórki itd. jest jeszcze w remoncie.

Niedziela Palmowa w Kościołach Wschodnich

Grekokatolicy, podobnie jak i prawosławni, obchodzili 12 kwietnia Niedzielę Palmową (ukr. Квітна неділя).

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, w cerkwiach nie było tłumów wiernych z tradycyjnymi, własnoręcznie przygotowanymi i ozdobionymi wierzbowymi gałązkami. Nabożeństwa, tak...