Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Podziel się:

Podziel się:

Niezapominajki pamięci

Uroczystym apelem pamięci w piątek 27 listopada uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim uszanowali pamięć ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933.

Przyczyną klęski głodu była prowadzona od 1930 r. przymusowa kolektywizacja rolnictwa w ZSRR, która spowodowała niezwykły chaos na wsi. Partyjni aktywiści niszczyli i konfiskowali dobytek chłopów, którzy z kolei wyprzedawali i zarzynali konie w obawie przed ich konfiskatą, powstrzymywali się od prac polowych. Chłopom zabierano także ziarno przeznaczone pod zasiewy. Wielki Głód spowodował według różnych szacunków śmierć od co najmniej 3,3 do 6-7 milionów ludzi.

Górowscy uczniowie przygotowali i przedstawili spektakl oparty na autentycznych wspomnieniach świadków tragicznych wydarzeń sprzed ponad osiemdziesięciu lat oraz poezji im poświęconej.

Na zakończenie apelu przed symbolicznym krzyżem poświęconym ofiarom Głodu zostały zapalone znicze pamięci.

W tym samym dniu we wszystkich szkołach województwa lwowskiego odbyły się apele pod nazwą „Niezapominajki pamięci”, w czasie których tamtejsi uczniowie wklejali na mapę Ukrainy symboliczne kwiatki upamiętniające ofiary Wielkiego Głodu. Natomiast wieczorem w wielu domach zapłonęły świece pamięci.


Bohdan Tchórz
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Niezapominajki pamięci dla ofiar Wielkiego Głodu
Oceń artykuł:

(0)