Piątek, 17 sierpnia 2018. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Podziel się:

Podziel się:

Święto Objawienia Pańskiego – Jordanu w Górowie Iławeckim

Dziewiętnastego stycznia grekokatolicy i prawosławni obchodzą święto Jordanu (Objawienia Pańskiego), które jest jednym z trzech i ostatnim świętem bożonarodzeniowego cyklu.

Liturgia kończy się poświęceniem wody w najbliższym do cerkwi naturalnym akwenie lub rzece. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wodę święci się w świątyni. Kapłani podczas liturgii poprzez trzykrotne zanurzenie w wodzie trójramiennego świecznika i krzyża oraz oddechem dokonują obrzędu poświęcenia wody, którą potem wierni napełniają przyniesione z sobą naczynia i niosą do domów.

Gospodarz wodą jordańską kropi mieszkanie i obecnych domowników, każdy także upija jej nieco. Święcona woda przechowywana jest w domach cały rok, do następnego Jordanu nie tracąc nic ze swoich właściwości.

19 stycznia w Górowie Iławeckim wodę na stawie, przed krzyżem wyciętym z lodu, poświęcili ks. mitrat Jan Łajkosz i ks. Bogdan Kryk.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Święto Objawienia Pańskiego – Jordanu w Górowie Iławeckim
Oceń artykuł:

(0)