Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Podziel się:

Podziel się:

Światowy Dzień Wyszywanki

Tę ciekawą inicjatywę zapoczątkowali w 2007 roku studenci uniwersytetu w Czerniowcach (Ukraina).

Dokładniej - na apel Lesi Woroniuk, studentki wydziału historii, politologii i stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Czerniowieckiego odpowiedzieli oni ubierając w określonym dniu całą społeczność uniwersytecką w wyszywane koszule i bluzki.
Zainteresowanie akcją było tak duże, że szybko rozprzestrzeniła się ona po całym kraju, a także i ukraińskiej diasporze, znajdując licznych naśladowców, nie tylko zresztą wśród samych Ukraińców.
Dzień wyszywanki - trzeci czwartek maja, jest dniem szczególnym, jednak nie powiązanym z żadnym religijnym czy państwowym świętem. Tego dnia zwolennicy inicjatywy po prostu, zwyczajnie idą w wyszywanych koszulach i bluzkach do pracy, na spacer, do kawiarni itd.
Czwartek 19 maja był także dniem wyszywanki w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. Przebrali się wszyscy – uczniowie i nauczyciele, łącząc się w ten sposób z całą światową społecznością ukraińską.


* * *
W sobotę 21 maja br. ulicami Warszawy przejdzie "Parada Wyszywanek". W ten sposób Ukraińcy mieszkający w stolicy będą obchodzić Dzień Wyszywanki i zachęcać Polaków do poznania swojej kultury i folkloru.
Pomimo tego, że każdego roku coraz więcej Ukraińców przyjeżdża do naszego kraju to kultura i tradycje naszych wschodnich sąsiadów nie są w Polsce zbyt znane. Większość z nas ma nawet problem z odróżnieniem języka ukraińskiego od rosyjskiego czy białoruskiego. "Wyszywanka to tradycyjna ukraińska koszula z wesołymi kolorowymi haftami. Jej wygląd jest charakterystyczny dla różnych regionów kraju. Dzień Wyszywanki to międzynarodowe radosne święto, które obchodzą Ukraińcy w ojczyźnie jak i na całym świecie." - wyjaśnia Natalia Panchenko z Euromaidanu Warszawa. Sobotnie obchody rozpoczną się o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym. Tego dnia Ukraińcy mieszkający w Warszawie, którzy na co dzień wtapiają się w krajobraz naszego miasta, zaprezentują nam to co w ich kulturze i folklorze piękne i warte poznania, a wyszywanka będzie ich znakiem rozpoznawczym. Radosna "Parada Wyszywanek" przemaszeruje na Pole Mokotowskie, gdzie okazją do dalszej integracji będzie wspólne grillowanie przy jeziorku. "Na warszawskich ulicach manifestacje służą najczęściej wyrażeniu negatywnych emocji. W weekend nadarza się okazja, by to zmienić i przejść ulicami stolicy w pozytywnej atmosferze" - skomentował Tomasz Czuwara z Fundacji Otwarty Dialog. Tegoroczna "Parada Wyszywanek" jest organizowana przez Euromaidan Warszawa, Fundację Otwarty Dialog, Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy i SUP. Student Ukraine-Poland. Wydarzenie otworzą przedstawiciele Ambasady Ukrainy. Zeszłoroczna, pierwsza warszawska edycja happeningu zgromadziła kilkaset osób.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Światowy Dzień Wyszywanki
Oceń artykuł:

(0)