Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Podziel się:

Podziel się:

Krzyż papieski Pro Ecclesia et Pontifice dla sekretarza redakcji miesięcznika „Błahowist”

Podniosła uroczystość, podsumowująca ćwierćwiecze istnienia miesięcznika Kościoła Greckokatolickiego w Polsce miała miejsce w środę 1 czerwca w środę w Ośrodku Konferencyjnym EMAUS w Turnie koło Radomia.

Podczas odbywających się tam corocznych rekolekcji duchowieństwa greckokatolickiego Metropolii Przemysko-Warszawskiej sekretarz redakcji miesięcznika „Błahowist”, Bohdan Tchórz, został odznaczony papieskim Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice* oraz stosownym dyplomem.

Rekolekcje prowadził biskup Dionizjusz Lachowicz – Apostolski Wizytator dla Grekokatolików Włoch i Hiszpanii. Prócz niego w rekolekcjach brali również udział: Jego Ekscelencja Arcybiskup Eugeniusz Popowicz, Metropolita Przemysko-Warszawski oraz Jego Ekscelencja Biskup Włodzimierz Juszczak, Ordynariusz Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej.

Miesięcznik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce „Błahowist” założony został w 1990 r., natomiast jego pierwszy numer ukazał się w styczniu 1991 r. Inicjatorem powstania pisma był proboszcz parafii greckokatolickiej w Górowie Iławeckim ks. Julian Gbur (późniejszy ordynariusz stryjskiej diecezji – Ukraina). Trzon redakcji stanowili wtedy: ks. Bogdan Pańczak, Dariusz Hawrylec, Lubomira Tchórz oraz Bohdan Tchórz. Pismo istnieje do dzisiaj (redagowane w Górowie Iław.) informując wiernych o najważniejszych wydarzeniach z życia Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, na Ukrainie oraz diasporze. Drukuje także wiele materiałów o charakterze popularnonaukowym, teologicznym, historycznym itd. Każdego roku ukazuje się także almanach „Kalendarz Błahowista”, w którym zamieszczane są obszerniejsze publikacje. Swoją pracę redaktorzy i współpracownicy wykonują na zasadach wolontariatu.

W słowie do zgromadzonych w kaplicy Ośrodka Konferencyjnego EMAUS Ekscelencja Arcybiskup Eugeniusz Popowicz podkreślił zaangażowanie redaktorów w ponad 25-letnią pracę, rzetelność podawanych informacji oraz integracyjną rolę pisma w życiu wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Życzył im dalszych lat owocnej pracy.

--------------------------------------------
*Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) jest jednym z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej w kształcie krzyża. Może go otrzymać osoba świecka. Został ustanowiony przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa. Przyznawany jest przez Papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Krzyż papieski dla Bohdana Tchórza z miesięcznika "Błahowist” i współpracownika "Gońca Bartoszyckiego"
Oceń artykuł:

(0)