Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Podziel się:

Podziel się:

Święto Jordanu nad wodą w Górowie Iławeckim

Dzisiaj, 19 stycznia, grekokatolicy i prawosławni obchodzą Święto Objawienia Pańskiego – Święto Jordanu. Obchodzone jest ono na pamiątkę Chrztu Pańskiego, Jezusa Chrystusa, w rzece Jordan. Święto Objawienia Pańskiego uroczyście kończy cykl świąt Bożego Narodzenia.

Tego dnia wierni razem ze swoimi kapłanami procesyjnie, z chorągwiami, ikonami oraz trójramiennymi świecami idą (jeżeli jest taka możliwość) nad najbliższą rzekę lub wybrany zbiornik wodny, aby wspólnie, uroczyście poświęcić wodę.

W czasie sprawowanej liturgii kapłani poświęcają wodę poprzez zanurzenie w niej dłoni, krzyża, trójramiennej świecy, a także oddechu. Na zakończenie uroczystości kapłan święci wiernych, oni natomiast poświęconą wodę zabierają do swoich domów.

Tegoroczną liturgię w Górowie Iławeckim nad stawem miejskim sprawowali ks. mitrat Jan Łajkosz, ks. dziekan Józef Gawrylczyk i ks. Bogdan Kryk.

Tradycja Święta Jordanu w Górowie Iławeckim i jego uroczysta oprawa znane są daleko poza regionem, to też aby wziąć w nim udział, przybywają tutaj pielgrzymi czasem nawet z bardzo oddalonych miejscowości.

W tradycji ludowej istnieje wierzenie, że jordańska woda nabiera leczniczych właściwości i utrzymuje je przez cały rok będąc lekiem na duchowe i cielesne niedolegliwości.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Święto Jordanu nad wodą w Górowie Iławeckim [FILM]
Oceń artykuł:

(0)