Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Podziel się:

Podziel się:

Światowy Dzień Wyszywanki

Jest to wyjątkowe święto. Nie religijne, nie narodowe, a jednak łączące duchowo Ukraińców w ojczyźnie i diasporze. Pomysł obchodów Dnia Wyszywanki narodził się w Czerniowcach, a zaproponowała go wspólnie z kolegą, Aleksandrem Tkaczukiem, Lesia Woroniuk - studentka wydziału historii, politologii i stosunków międzynarodowych Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego imienia Jurija Fed’kowycza, obecnie znana pisarka dziecięca.

Dzień Wyszywanki obchodzony jest już jedenasty rok z rzędu w trzeci czwartek maja. Ważne, aby zawsze odbywał się w dzień roboczy, bo taka jest idea akcji – święto nie ze względu na święto lub paradę, a wydarzenie, które udowadnia jedność narodu mieszkającego i pracującego dzisiaj w różnych krajach świata.

Obecnie do akcji włączyło się ponad 60 krajów i ta liczba ciągle rośnie. W obchodach Dnia Wyszywanki biorą udział także cudzoziemcy solidaryzujący się z Ukrainą.

Razem z innymi Dzień Wyszywanki obchodzą też uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Światowy Dzień Wyszywanki
Oceń artykuł:

(0)