Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Podziel się:

Podziel się:

60 lat greckokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim

Bardzo uroczyście i z udziałem wielu dostojnych gości obchodziła w sobotę 3 czerwca greckokatolicka parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim jubileusz 60-lecia istnienia oraz 70 rocznicę deportacyjnej akcji „Wisła”, w wyniku której ok. 140 tys. Ukraińców, dawnych mieszkańców południowo-wschodniej Polski, zostało osiedlonych na tzw. „ziemiach odzyskanych”.

Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia nowozbudowanej bramy wejściowej, zaprojektowanej w stylu łączącym elementy gotyku z architekturą wschodniej cerkwi. Poświęcenia, w asyście greckokatolickiego, rzymskokatolickiego, prawosławnego i augsbursko-ewangelickiego duchowieństwa dokonał Metropolita Przemysko-Warszawski Arcybiskup Eugeniusz Popowycz.

W sprawowanej przez Arcybiskupa Mszy Świętej wziął udział reprezentacyjny chór Związku Ukraińców w Polsce „Żurawie”, który na zakończenie uroczystości dał także licznie zgromadzonym wiernym koncert.

W homilii Metropolita podkreślił, że jubileusz górowskiej cerkwi jest jednocześnie świętem całego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce - Drodzy, siedemdziesiąt lat temu dotknęło was nieszczęście, bo jak że nazwać wypędzenie was z ziemi przodków, kiedy musieliście opuścić swoje domy, cerkwie i pójść na wygnanie. Ale, pomimo tragedii, mieliście świadomość, że trzeba być z Chrystusem, trzeba pamiętać o krzyżu świętym. Wy o nim pamiętaliście i zwyciężyliście. Znakiem tego jest fakt, że, pomimo przeciwności, postaraliście się o odtworzenie życia religijnego, a także kulturalnego i oświatowego. I to osiągnięcie pielęgnujecie do dzisiaj.

Na zakończenie liturgii proboszcz, ks. mitrat Jan Łajkosz podziękował wiernym za obecność i ofiarę, a najbardziej zasłużonych nagrodził dyplomami podpisanymi przez Metropolitę.

Uroczystość swoimi występami uświetniła młodzież z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim spektaklem o przesiedleniu z 1947 r., Wokalny Zespół Dziecięcy „Suzirjaczko” z Olsztyna oraz chór „Żurawie”.

Spotkanie zakończyły życzenia od władz wojewódzkich i samorządowych, także obecnych w cerkwi. Wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz, między innymi, podkreślił, że dzisiejsza uroczystość to świadectwo bogatej wielokulturowości regionu i dobrego współistnienia ludzi różnych religii wspierających się w życiu codziennym.

Po uroczystościach parafianie i goście spotkali się przy piknikowych stołach, gdzie był czas na wspomnienia i rozmowy.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim obchodziła jubileusz 60-lecia [FILM]
Oceń artykuł:

(0)