Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Podziel się:

Podziel się:

70-ta rocznica deportacyjnej akcji WISŁA Autor tej jednej grafiki

Ma w swoim dorobku artystycznym wiele zrealizowanych, ciekawych i natchnionych projektów. Nie należy do grona tych, o których głośno w mediach, aczkolwiek nie za przyczyną szczególnej głębi artystycznej, lecz dzięki nieskomplikowanej postawie pachołka schlebiającego gustom wyrachowanym inaczej.

Andrzej Stepan mieszka w Gdańsku, sławnym od stuleci wolnym mieście, rado przygarniającym wolne umysły z różnych środowisk. Pochodzi z Ostaszewa, gdzie przyszedł na świat w 1961 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dzisiaj ASP), wydziału fotografiki, malarstwa i grafiki.

Z jego licznych prac na szczególną uwagę zasługuje jedna, która w rozmaitych konfiguracjach i modyfikacjach, nieszczególnie podobających się autorowi, obiegła cały świat, szczególnie kraje, w których zamieszkuje ukraińska diaspora. Jest to grafika, powstała w pięćdziesiątą rocznicę przesiedleńczej akcji „Wisła”. Przedstawia ona herb Ukrainy skrępowany obozowym drutem kolczastym i uzupełniona datą „1947”.

Grafika do dzisiaj jest chętnie wykorzystywana przy projektowaniu pomników, tablic memorialnych, numizmatów, plakatów i zaproszeń. Co interesujące, Andrzej Stepan znaku nie zastrzegł i nie procesuje się za jego, często bez pytania, stosowanie. Prosi jedynie o wspomnienie o autorze.

Artysta pośrednio związany jest także z Górowem Iławeckim, ponieważ właśnie tutaj, w greckokatolickiej świątyni pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Jana Martyniaka w maju 1990 r. jego brat Bogdan.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: 70 rocznica deportacyjnej akcji "Wisła". Autor tej jednej grafiki
Oceń artykuł:

(0)