Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Podziel się:

Podziel się:

Pałac w magicznym ogrodzie

W bieżącym roku mija 180 rocznica urodzin Zofii z Fredrów Szeptyckiej, osoby niezwykłej, utalentowanej i inteligentnej.

Była ona córką hrabiego Aleksandra Fredry, znakomitego polskiego dramatopisarza, twórczość którego pozostaje kanonem klasyki, a jego komedie do dzisiaj z powodzeniem wystawiane są na scenach polskich teatrów. Była także Zofia matką greckokatolickiego metropolity Andrzeja Szeptyckiego. W jej osobie, co możemy stwierdzić czytając na przykład jej wspomnienia, znalazły głębokie pojednanie dwie kultury – polska i ukraińska. Zofia Szeptycka była także uznaną pisarką i malarką.

Po rodzie Fredrów-Szeptyckich niewiele zostało pamiątek materialnych, lecz niewątpliwie jest nią znajdujący się na Ukrainie, w miejscowości Bieńkowa Wisznia, pałac wraz z przyległym parkiem zbudowany według wskazówek samego Aleksandra Fredry. Jego córka uważała park za miejsce magiczne, czarodziejskie, gdzie mają miejsce ciekawe wydarzenia.

Dzisiaj budynek pałacu jest raczej zaniedbany, niemniej istniejący i dzięki społecznemu zaangażowaniu wielu środowisk z Polski i Ukrainy zostało w nim urządzone nieduże muzeum rodziny oraz są szanse na jego rekonstrukcję. W muzeum znajduje się trochę mebli z dawnego pałacu, książek, fotografii oraz grafik.

Miejscowość Bieńkowa Wisznia jest nieco oddalona od szlaku wiodącego z Sambora do Lwowa, jednak warto tutaj zajechać i zwiedzić to niezwykle ciekawe i urokliwe miejsce.


__________________________________
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=gYboV7LcbmU&feature=youtu.be
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Ukraińcy: Pałac w magicznym ogrodzie
Oceń artykuł:

(0)