Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Podziel się:

Podziel się:

Rok pamiętnych dat

Jak za dawnych czasów, do których chętnie się odwołujemy, wspólną fotografią całej wspólnoty parafialnej w niedzielę 26 sierpnia, na tle pomnika św. Włodzimierza Wielkiego, zakończyły się dwudniowe obchody świąt rocznicowych w greckokatolickiej parafii w Gdańsku: 60-lecia pierwszej liturgii greckokatolickiej w tym mieście i 20-lecia przekazania na własność wspólnocie świątyni św. Bartłomieja.

W sobotę, po liturgii, w pomieszczeniach Związku Ukraińców w Polsce (znajdują się nieopodal konkatedry), odbyło się „Spotkanie pokoleń”, w czasie którego obecni deklamowali wiersze, dzielili się wspomnieniami, wspólnie śpiewali pieśni.

Na niedzielnej liturgii, 26 sierpnia, w słowie do wiernych ks. mitrat Józef Ulicki, przypomniał wiernym o szczególnym znaczeniu roku 2017, albowiem w nim właśnie obchodzimy wiele znaczących dla historii Ukrainy dat, zarówno tych o charakterze świeckim, jak i duchowym. Od lat najdawniejszych po dziś dzień. Pamiętać należy, zaznaczył ks. mitrat, o szczególnym znaczeniu dla narodu ukraińskiego, w bardzo szerokim zakresie, kultu Matki Bożej i jej nad nim opieki. Już bowiem w 1037 roku wielki książę Rusi Kijowskiej, Jarosław, po zwycięstwie w 1036 roku nad Pieczyngami, podziękował Przenajświętszej oddając cały naród pod Jej opiekę. Uroczystość miała miejsce w cerkwi Zwiastowania Pańskiego wzniesionej nad kijowskimi Złotymi Wrotami.

Natomiast o setnej rocznicy powstania Ukraińskiej Centralnej Rady mówił przed pomnikiem wielkiego księcia Włodzimierza Wielkiego konsul Łew Zacharczyszyn. Przypomniał złożone czasy, kiedy wskutek uwarunkowań politycznych i wojskowych Ukrainie, po upadku wielkich imperiów, nie udało się utworzyć własnego państwa.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Rok pamiętnych dat
Oceń artykuł:

(0)