Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Podziel się:

Podziel się:

Pamięci poległym

W 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej, w piątek 1 września, w Kamińsku (gmina Górowo Iławeckie) odbył się uroczysty apel z udziałem żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Organizatorem uroczystości, podobnie jak i w latach ubiegłych, był Urząd Gminy Górowo Iławeckie.

Uroczystości upamiętniające wybuch wojny odbyły się pod obeliskiem na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego, urządzonego z przeznaczeniem dla podoficerów i szeregowców wojsk lądowych w północnej części poligonu Stablack.

Otwierając uroczystości Wójt Gminy Górowo Iławeckie, Bożena Świtaj powiedziała: „Obchody rocznicowe, które odbywają się od kilku lat w tym miejscu, upamiętnionym w roku 2009, w 70 rocznicę wybuch II wojny światowej i poświęcone pamięci ofiar i jeńców obozu Stalag IA Stablack, to hołd składany ofiarom i pokrzywdzonym, to jednocześnie przywrócenie pamięci o faktach niezbyt odległej historii i wspomnienie wojennych okrucieństw oraz przestroga na przyszłość”.

Na wydarzenie zaproszeni zostali i swoja obecnością, między innymi, je zaszczycili:
- z-ca dowódcy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej płk dyplomowany Wojciech Dobrzyń;
- ks. infułat płk. dr Adolf Stelak;
- Miron Sycz, Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego;
- ks. Józef Tabaka – parafia w Kamińsku;
- Jacek Kostka – Burmistrz m. Górowo Iławeckie;
- Zbigniew Pietrzak – radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego;
- Wojciech Prokocki – Starosta Powiatu Bartoszyckiego;
- p. Janusz Dąbrowski;
- ppłk Sławomir Ciok – Komendant Straży Granicznej w Górowie Iławeckim;
- ppłk Mariusz Haraf - Komendant Straży Granicznej w Bezledach;
- ppłk Cezary Kosacz – Dyrektor Zakładu Karnego w Kamińsku.

Przybyli również dyrektorzy szkół gminnych i miejskich wraz z pocztami sztandarowymi, a także delegacje organizacji harcerskich.
Wicemarszałek naszego województwa, Miron Sycz i ks. infułat płk. dr Adolf Stelak, w słowie do zgromadzonych, podkreślili potrzebę modlitwy i pamięci o tych, którzy oddali życie za to, aby więcej już nie było w historii podobnych tragicznych wydarzeń, jak II wojna światowa.

Uroczystość zakończyła się defiladą 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz przybyłych pocztów sztandarowych.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Pamięci poległym. Uczcili rocznicę wybuchu II wojny światowej
Oceń artykuł:

(0)