Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Podziel się:

Podziel się:

60 lata parafii w Białym Borze

Od poświęcenia w sobotę 23 września tablicy pamiątkowej poświęconej ks. mitratowi Stefanowi Dziubinie, zasłużonemu kapłanowi Kościoła Greckokatolickiego w Polsce (m.in. - 29 grudnia 1975 został on p.o. generalnego wikariusza dla grekokatolików w Polsce, a 7 stycznia 1976 od Papieża Pawła VI otrzymał tytuły honorowego kapelana i prałata papieskiego), rozpoczęły się w Białym Borze (koszalińskie) uroczystości święta Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, a także obchody 60-lecia istnienie parafii.

Poświęcenia tablicy, w asyście licznie przybyłego duchowieństwa i wiernych, dokonał ordynariusz wrocławsko-gdański biskup Włodzimierz Juszczak. Po akcie poświęcenia w białoborskiej świątyni zostały odprawione Nieszpory, po których przed zgromadzonymi wystąpił kijowski sekstet Tarasa Kompaniczenki z koncertem dawnych pieśni ukraińskich.

Odwołując się do minionych lat, pełnych negatywnych zdarzeń, biskup Juszczak zwrócił się do młodych ludzi, którzy dzisiaj swobodnie poruszają się po Europie i świecie, aby pamiętali o swoim pochodzeniu i Kościele. Niestety, zdarza się tak, że w pogoni za dobrobytem zapomina się o duchowych wartościach, a przypomina jedynie z okazji odwiedzin rodzinnych stron.

W niedzielę 24 września przed białoborską cerkwią (zaprojektowaną w całości przez prof. Jerzego Nowosielskiego, także autora ikonostasu i polichromii ścian w cerkwi w Górowie Iławeckim) została odsłużona liturgia z udziałem kilkutysięcznej rzeszy mieszkańców i pielgrzymów. Sprawowali ją metropolita i arcybiskup przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz i biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Ukraińcy: 60 lat parafii w Białym Borze
Oceń artykuł:

(0)