Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Podziel się:

Podziel się:

Święto parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim

60 lat temu w Górowie Iławeckim powstała greckokatolicka parafia Podwyższenia Krzyża Świętego. Tworzyli ją przesiedleńcy z południowo-wschodniej Polski z okolic Przemyśla, Sanoka, Leska, Jarosławia, Lubaczowa, Hrubieszowa.

Pierwsza liturgię greckokatolicka odprawił ks. Jan Bułat 7 kwietnia 1957 r. w kościele rzymskokatolickim. Przez następne 25 lat właśnie tam były odprawiane greckokatolickie nabożeństwa. W 1981 roku dzięki staraniom proboszcza Juliana Gbura oraz przychylności ówczesnych władz grekokatolicy odkupili od gminy popadająca w ruinę świątynię, dawny kościół ewangelicki. Wspólnym wysiłkiem odremontowali ogołocony z wyposażenia kościół i zamienili go w cerkiew.

Autorem ikonostasu oraz polichromii jest prof. Jerzy Nowosielski (zaprojektował także oraz w ikony wyposażył cerkiew w Białym Borze).

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego obchodzone jest w Górowie Iławeckim z wielką czcią i z udziałem gości z sąsiednich parafii, w których mieszkają także dawni górowianie.

Proboszcz, ks. mitrat Jan Łajkosz w słowie do wiernych wspomniał byłych duszpasterzy i zasłużonych parafian. Mówił też o wyzwaniach stojących przed współczesnymi oraz potrzebie wzmacniania wiary i jedności we wspólnocie.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Święto parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. FILM
Oceń artykuł:

(0)