Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

70-ta rocznica przesiedlenia (z domowych archiwów)

Mijający, 2017 rok, miał dla ludności ukraińskiej na Warmii i Mazurach szczególną, symboliczną wymowę. Obchodzona w nim bowiem była siedemdziesiąta rocznica deportacyjnej akcji „Wisła”, w wyniku której mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Polski (ok. 150 tys.) zmuszeni zostali do zasiedlenia północnych i zachodnich ziem, ochoczo nazywanych przez oficjalna propagandę „ziemiami odzyskanymi”.

Podsumowując mijający rok, bogaty w wydarzenia wspomnieniowego charakteru w górowskiej izbie pamięci miejscowego oddziału ZUwP została zorganizowana wystawa, którą tworzą dawne i dzisiejsze fotografie pochodzące z domowych archiwów kilkunastu rodzin.

Wydarzenia, udokumentowane zdjęciami, to przede wszystkim uroczystości rodzinne zaczynając od chrzcin, Pierwszej Świętej Komunii, ślubów, pogrzebów, uroczystości religijnych. Część fotografii zrobiona została w świątyni, przed nią, w studio, na podwórzu, niektóre wykonano w domach. Większość to zdjęcia pozowane, ponieważ dawniej uwiecznić siebie czy rodzinę oznaczało wydarzenie szczególnej wagi, do którego należało się odpowiednio przygotować i założyć modne ubranie.

Na wystawie brakuje zdjęć z pierwszych lat po przesiedleniu, lecz jest to zrozumiałe, ponieważ wtedy mało kogo było stać na technikę fotograficzną, a do tego jeszcze kiedyś człowiek z aparatem fotograficznym w ręku oznaczał kogoś mocno podejrzanego.

Z upływem lat archiwa domowe pęczniały napełniając się wciąż nowymi zdjęciami, ponieważ i technika robiła się bardziej dostępna (przeważnie produkcji radzieckiej), i reżim nieco zelżał, i, wreszcie, okazji do fotografowania zrobiło się więcej, gdyż jawnie zaczął działać Kościół Greckokatolicki.

Archiwa domowe to swoiste karty historii z zapisanymi na nich różnorodnymi wydarzeniami w miejscach osiedlenia. Dokumentują wszelkie epizody z życia, w których braliśmy udział, bądź je organizowaliśmy. Górowska wystawa fotograficzna, to jednocześnie sentymentalna podróż w czasie. Wielu ze znajomych, którzy uśmiechają się do nas z nieco pożółkłych zdjęć, odeszło na zawsze ale, mimo wszystko, pozostają w naszej pamięci, o czym przypomina retro-wystawa.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Z domowych archiwów. 70. rocznica przesiedlenia
Oceń artykuł:

(0)