Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Podziel się:

Podziel się:

Święto Objawienia Pańskiego w Kościołach Wschodnich

19 stycznia według kalendarza gregoriańskiego Kościoły Wschodnie obchodzą święto Jordanu – na pamiątkę Chrztu Pańskiego, Jezusa Chrystusa, w rzece Jordanie. Jest to także potoczna nazwa świąt Epifanii (Objawienia Pańskiego) obchodzonych tego dnia.

W wydarzeniu tym wierni widzą pierwsze w historii świata pojawienie się w postaci widzialnej całej Trójcy Świętej: Bóg Ojciec przemawia, Syn Boży jest w postaci ludzkiej, a Duch Święty pojawia się nad nim w postaci gołębicy. Taka też jest ikona Objawienia. Jej kompozycja opiera się na trzech pionowych pasach. Po lewej stronie ikony widzimy górzysty pejzaż z Janem Chrzcicielem, po prawej też góry, a na ich tle aniołowie. W centrum jest Chrystus w dole wypełnionym wodą.

W dniu święta wierni Kościołów Wschodnich, o ile maja taką możliwość, udają się procesyjnie nad akweny, aby w specjalnej liturgii poświęcić wodę.

Obrzędu poświęcenia wody w Górowie Iławeckim, po liturgii w miejscowej cerkwi greckokatolickiej, razem z wiernymi, dokonało trzech duchownych: ks. dziekan Jan Łajkosz, ks. kan. Józef Gawrylczyk i ks. Jan Puławski.

Szczególnie uroczysty wymiar ma święto w Przemyślu i Wrocławiu, gdzie mieszczą się obie kurie greckokatolickie – Przemysko-Warszawska i Wrocławsko-Gdańska. W obu tych miastach organizowane są uroczyste procesje i nabożeństwa nad przepływającymi w nich rzekami, Sanem i Odrą. W uroczystościach biorą udział także biskupi i duchowni obrządku rzymskokatolickiego i innych.

Wodą, zaczerpniętą tego dnia z rzeki czy jeziora, poświęcane są przez gospodarzy domy i obejścia, woda, jako panaceum na wszelkie dolegliwości, przechowywana jest w domach przez cały rok. Woda jordańska nie ulega tym czasie zepsuciu.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Święto Objawienia Pańskiego w Kościołach Wschodnich
Oceń artykuł:

(0)