środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Podziel się:

Podziel się:

Pielgrzymka grekokatolików do Głotowa

W trzecią niedzielę Wielkiego Postu, 11 marca (wg. kalendarza juliańskiego), grekokatolicy Warmii i Mazur, wraz ze swoimi duszpasterzami, spotkali się w Głotowie na Drodze Krzyżowej, nabożeństwie wielkopostnym o charakterze adoracyjnym, polegającym na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.

Była to Niedziela Adoracji Krzyża, w Kościołach Wschodnich nosząca nazwę – хрестопоклонна (chrestopokłonna).

Głotowo, wieś niedaleko od Dobrego Miasta) słynie z Kalwarii, zbudowanej na wzór jerozolimskiej. Zbudowano ją w XIX za pieniądze miejscowego kupca, który z pielgrzymki do Ziemi Świętej wrócił pomysłem wiernego odtworzenia jej w swoich stronach. Johannes Merten, ten że kupiec, przywiózł z Jerozolimy małe kamyki, które znalazł na Drodze Krzyżowej. Zabrał je ze sobą jako relikwie. Zostały one potem umieszczone w kaplicach – stacjach głotowskiej Drogi Krzyżowej. Kalwarię budowano w latach 1878-1893 na obszarze 7 hektarów.

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej 11 marca poprowadził, wraz z innymi kapłanami, ks. mitrat Jan Łajkosz z Górowa Iławeckiego. Przed kaplicami odczytywane były słowa modlitw ułożonych przez młodzież z górowskiego Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania. Motywem przewodnim modlitw były prośby o rychłe zakończenie wyniszczającej wojny trwającej na wschodzie Ukrainy.


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Pielgrzymka grekokatolików do Głotowa. ZOBACZ ZDJĘCIA
Oceń artykuł:

(0)