środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Podziel się:

Podziel się:

Wielki Piątek w Kościołach Wschodnich

Dzisiaj (piątek, 6 kwietnia) Kościoły Wschodnie, zgodnie z kalendarzem juliańskim, świętują Wielki Piątek. Tego dnia w cerkwiach nie jest sprawowana liturgia eucharystyczna.

Zwykle wczesnym popołudniem w świątyniach odbywają się procesje, nabożeństwa i adoracja Grobu Pańskiego. Symbolizuje go we wschodniej tradycji płaszczanica*, czyli wystawiany uroczyście na środku świątyni całun z ikoną przedstawiającą Chrystusa w grobie.
Płaszczanica leży na prestole (ołtarzu) ustawianym w nawie na symbolicznym grobie Jezusa, udekorowanym kwiatami i przykrytym właśnie płaszczenicą. a wierni oddają jej cześć, kłaniając się i całując ikonę. Większość wiernych okazując głęboki szacunek, do plaszczanicy podchodzi na kolanach.
W Kościołach Wschodnim nie ma praktyki umieszczania przy Grobie Pańskim elementów świeckich. Są tutaj jedynie świece i kwiaty.
Uroczystość w Górowie Iławeckim sprawował ks. dziekan mitrat Jan Łajkosz.

______________________________________________
*Płaszczenica (grek. Επιτάφιος, ukr. Плащаниця) – płótno z namalowanym wizerunkiem umarłego Chrystusa (często w otoczeniu uczniów). W obrządku wschodnim jest stałym elementem wyposażenia cerkwi.
Założenie Grobu Pańskiego jest poprzedzone uroczystą procesją z płaszczenicą wokół świątyni.
W nocy z soboty na niedzielę wielkanocną (bądź wczesnym porankiem) podczas rezurekcji płaszczenica jest obnoszona wokół świątyni a następnie wnoszona przez carskie wrota i układana na ołtarzu. Pozostaje tam na czterdzieści dni.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Wielki Piątek w Kościołach Wschodnich
Oceń artykuł:

(0)