Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Podziel się:

Podziel się:

Tylko słownik w wersji drukowanej

Środa 23 maja jest ostatnim dniem tegorocznej sesji pisemnych (rozpoczęły się one w piątek 4 maja) egzaminów maturalnych. Zgodnie z komunikatem CKE dzisiaj maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych przystąpili do egzaminów pisemnych z języków narodowych – białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego.

Tego dnia odbywają się też egzaminy z kaszubskiego i łemkowskiego oraz z przedmiotów zdawanych w językach obcych. Za maturzystami drzwi sal egzaminacyjnych zamknęły się o godz. 9.00. Kilkadziesiąt sekund wcześniej opuścili je przedstawiciele mediów.

Przystąpienie do egzaminu pisemnego z języka narodowego dla maturzystów ze szkół dla mniejszości narodowych jest obowiązkowe obok obowiązkowych egzaminów pisemnych z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki. Jedyną pomoc, na którą mogą liczyć maturzyści, jest leżący na oddzielnym stoliku słownik języka danej mniejszości.

Po porannym obowiązkowym egzaminie pisemnym po południu (o godz. 14.00) część maturzystów przystępuje jeszcze dodatkowo do egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym.

Jak podaje CKE, wśród abiturientów zdających w tym roku matury z języków mniejszości narodowych najliczniejszą grupę stanowią piszący egzamin z języka białoruskiego – 165 osób. Drugą grupę stanowią zdający z języka ukraińskiego – 79 osób, natomiast litewski zdaje 21 osób.

W Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim do matury z języka ukraińskiego przystąpiło 35 osób.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Tylko słownik w wersji drukowanej — matury z języków narodowych
Oceń artykuł:

(0)