Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Podziel się:

Podziel się:

Chwalęcin – sanktuarium na uboczu

W Archidiecezji Warmińskiej mamy 24 sanktuaria znajdujące się zarówno w większych miastach, miasteczkach, wsiach i nawet zupełnie niedużych wioseczkach.

Większość z nich to sanktuaria ku czci Maryi (13), potem są sanktuaria ku czci Chrystusa (9) i mamy jeszcze dwa ku czci świętych. To miejsca szczególne, chętnie (jedne częściej, inne rzadziej) odwiedzane przez pielgrzymów, turystów oraz miłośników architektury i historii.

Cztery sanktuaria łączy swoista, związana ze stylem architektonicznym, więź. Znajdują się one w Świętej Lipce, Stoczku Klasztornym, Krośnie koło Ornety i Chwalęcinie. Święta Lipka jest chyba najbardziej znana i odwiedzana najliczniej, a jednym z czynników wyróżniających i gromadzących latem tłumy, są organizowane tutaj latem koncerty organowe, Stoczek Klasztorny to miejsce pobytu (w latach 1953 – 1954) Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Krosno koło Ornety (obecnie intensywnie odnawiane) robi się coraz bardziej popularne za sprawą organizowanych tutaj już od dziesięciu lat przez orneckich motocyklistów „motomajówek” (https://www.youtube.com/watch?v=iDWIvrfJkNU), natomiast Chwalęcin jest jeszcze miejscem odwiedzanym mniej, co nie znaczy, że nie warto tutaj przyjechać, chociażby po to, by pooddychać świeżym powietrzem w cichym, klimatycznym miejscu.

Wymienione świątynie zostały zbudowane w stylu barokowym, a łączy je to, że były planowane i realizowane jako miejsca pielgrzymkowe i dlatego zbudowano przy nich charakterystyczne krużganki.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie, jak podaje Wikipedia:

„Powstał na miejscu wcześniej wybudowanych kaplic: w 1570 i 1675/1676, w których przechowywano słynący łaskami "czarny krucyfiks", znaleziony w lesie nad Wałszą. Podczas epidemii dżumy w 1709 kapituła warmińska ślubowała wybudować w tym miejscu kościół. Ślubowanie to miało wyjednać zmiłowanie Boże i zaradzić epidemii. Budowa kościoła rozpoczęła się około 1720, a zakończyła się w 1728. Niewielka trójnawowa świątynia jest zwieńczona ośmioboczną wieżyczką z baniastym hełmem, nad fasadą ozdobioną pilastrami znajduje się dodana w 1858 attyka. Projekt kościoła i dodana w XIX w. brama nawiązują do sanktuarium w Świętej Lipce. Neoklasycystyczna fasada pochodzi z 1830. We wnętrzu świątyni pozorne sklepienie krzyżowe z lunetami pokryte jest późnobarokową polichromią z 14 scenami Legendy Krzyża Świętego, ponadto bogaty późnobarokowy wystrój o wysokiej wartości artystycznej. Uznawany za cudowny gotycki "Czarny krucyfiks" znajduje się w ołtarzu głównym i pochodzi z ok. 1400, pod ścianą chorągiew procesyjna z ok. 1720. świątynie otacza dziedziniec odpustowy zamknięty murem z narożnymi kaplicami wybudowanymi w latach 1820–1836.

W dzień powszedni brama na dziedziniec kościelny jest zamknięta. Niemniej Chwalęcin to miejsce ciekawe, gdzie niejako czas płynie wolniej i sam przyjazd tutaj i nawet krótki pobyt, to z całą pewnością nie jest zmarnowany czas.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT
Oceń artykuł:

(0)