Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Podziel się:

Podziel się:

Fajne miasto Górowo

Gwiazdą tegorocznej, jedenastej już edycji Festiwalu Ukraińskiej Kultury EKOŁOMYJA w Górowie Iławeckim był znany i popularny na Ukrainie zespół rockowy Braty Hadiukiny (ukr. Брати Гадюкіни), założony w 1988 r. we Lwowie i, jak widać, grający do dzisiaj.

Możliwe, że był to zbieg okoliczności, a może celowe założenie, niemniej zespół wystąpił w Polsce, akurat w Górowie Iławeckim, dokładnie w trzydziestą rocznicę swego pierwszego koncertu zagranicznego w naszym kraju. Wówczas, w 1989 r. było to znanym warszawskim studenckim klub Karuzela (na Jelonkach) i gdańskim Żaku (koncert nocny). W Gdańsku prócz Bratiw, na scenie pojawili się jeszcze muzycy z zespołu WW (ukr. ВВ).

W 1989 r. solistą lwowskiego zespołu był Serhij "Kuzia" Kuźminśkyj grający w Gdańsku na „legendarnym” polskim syntezatorze Unitra Eltra B-11. Zespół powstały w ostatnich latach Związku Radzieckiego był zjawiskiem zupełnie awangardowym i także niejako „dzieckiem swojej epoki”. Proponował on publiczności zupełnie nowy rodzaj muzyki i teksty będące w pewnej mierze artystycznymi felietonami pisanymi zwykłym, prostym językiem lwowskiej ulicy. Ich treścią było życie zwykłego obywatela tkwiącego w szarej, sirmiężnej radzieckiej rzeczywistości. Za granicą Braty Hadiukiny (oczywiście, dla odbiorcy znającego język ukraiński i realia życia za „żelazną kurtyną) nie mogły się nie podobać.

Dzisiaj Braty Hadiukiny, co podkreślali uczestnicy koncertu, brzmią, mimo tego, że inaczej niż trzydzieści lat temu, nadal dobrze i „dają czadu”. Zabrakło jedynie charakterystycznego głosu "Kuzia", który zmarł 3 sierpnia 2009 r. i został pochowany na lwowskim Łyczakowie.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Po koncercie zespołu Braty Hadiukiny na Ekołomyi: fajne miasto Górowo
Oceń artykuł:

(0)