Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Podziel się:

Podziel się:

EKOŁOMYJA grała, a po niebie latały kolorowe motolotnie

Z udziałem kilkuset artystów na scenie oraz kilku tysięcy gości na widowni (dokładna ilość jest raczej nieznana, ponieważ impreza była „za free” dzięki sponsorom, więc nie było biletów i wszelka statystyka może być jedynie szacunkowa) zakończyła się w niedzielę wieczorem 6 lipca w Górowie Iławeckim, na terenie przynależącym Zespołowi Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania (jednym z organizatorów) głośno wcześniej reklamowana i zapowiadana „EKOŁOMYJA 2014”, czyli dwudniowe, o charakterze barwnego festiwalu, spotkania z ukraińskim folklorem, współczesną muzyką rockową, pop itd.

Festiwal został zorganizowany już po raz szósty i, co z satysfakcją podkreślają organizatorzy, przyjeżdża na niego na niego coraz więcej chętnych do dobrego spędzenia wolnego czasu. Tym razem wzięli w nim udział artyści z Polski, Ukrainy, Rosji, a między publicznością byli goście nawet zza oceanu i wszyscy dobrze się bawili. Warto podkreślić, że między zaproszonymi gośćmi było wiele ważnych osób z regionu, powiatu, województwa, Sejmu RP, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Ich obecność to znak poszanowania dla Górowa i jego mieszkańców.

Wydarzeniu towarzyszyły działania i wystawy uzupełniające. W tym roku zaplanowano i przeprowadzono na przyszkolnym „Orliku” turniej piłki nożnej, odbył się turniej plażowej piłki siatkowej, przeprowadzona została zbiórka elektroodpadów (rekordzista dostarczył ich 1,5 tony). Na terenie Festiwalu swoje stoisko edukacyjne miało Nadleśnictwo Górowo Iławeckie, natomiast wygłodniali i spragnieni mogli posilić się wyrobami lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich). Otóż, był przy czym się zatrzymać, z kim porozmawiać i przy czym zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Pomimo sceptycznych prognoz, niebiosa okazały się łaskawe i na widzów oraz artystów nie spadła ani jedna kropla deszczu. Oczekiwania publiczności spełniły koncerty wieczorne i, głównie młodzi ludzie, doskonale bawili się przy muzyce grup: KOZAK SYSTEM, LEMON, TUHAJ-BEJ, BIŁYJ BEREH.

Fraza „wszyscy dobrze się bawili” nie oznacza, że nie było takich, co to lubią „poburczeć”, w szczególności kiedy poziom szczerości podnosi się u nich w miarę ilości spożytych płynów. Na szczęście był to, jak zwykle, margines.

O tegorocznej górowskiej imprezie plenerowej, z całą pewnością udanej EKOŁOMYJI, zapewne pisać się będzie jeszcze nie jeden raz.

Bohdan Tchórz

Foto: Bohdan Tchórz
Michał Tchórz
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BT oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: EKOŁOMYJA grała, a po niebie latały kolorowe motolotnie
Oceń artykuł:

(0)