Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

„Opowieść pagórków i strumieni... Ziemia Górowska.”

Malowana słowem historia Natangii i Górowszczyzny – tak w kilku słowach można spróbować opisać kolejne dzieło literacko - historyczne Księdza Kanonika Jana Pietrzyka z Butryn. W niedzielę 31 maja w świetlicy w Kandytach odbędzie się spotkanie autorskie promujące książkę „Opowieść pagórków i strumieni... Ziemia Górowska.”

Ks. Jan urodził się w Olecku na Mazurach. Obecnie mieszka na Warmii, w Butrynach, gdzie pracuje jako proboszcz tejże parafii. Od 2008 r. należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest Laureatem literackiej nagrody ERATO przyznanej w 2009 r. przez Fundację Środowisk Twórczych w Olsztynie. Od 28 grudnia 2011 r. jest Honorowym Obywatelem Gminy Górowo Iławeckie. Jego historyczne pasje i umiłowanie starożytnych Prusów oraz Ziemi Górowskiej zaowocowało publikacją zbioru historii, legend i zebranych najstarszych informacji tych terenów. Autor dotarł do najdawniejszych źródeł dotyczących historii Natangii, jej życia, kultury, wierzeń i obyczajów; następnie przeprowadził ją przez wieki średnie, aż po czasy nowożytne. Dzięki twórczej inwencji Księdza – Poety wiele miejscowości Górowszczyzny może poszczycić się legendami malowniczo oddającymi specyfikę miejsca i czasu. Publikacja ks. Pietrzyka jest pierwszym w historii gminy kompleksowym opracowaniem jej dziejów.- mówi Bożena Olszewska - Świtaj, wójt gminy. - Ks. Jan wykonał ogromną pracę.
Zapraszamy miłośników historii, poezji, legend i nastrojowych opowieści na spotkanie z autorem do Kandyt w niedzielę 31 maja na godz. 16.00. O oprawę artystyczną zadba kandycka grupa teatralno – wokalna WENA, a zwieńczeniem wieczoru będzie nastrojowy koncert ballad Bułata Okudżawy w wykonaniu Pana Jerzego Bachara.

zdjęcia udostępnione z archiwum gminy Górowo Iławeckie
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Maria Duchnik oraz opublikowany na portalu Kandyty: „Opowieść pagórków i strumieni... Ziemia Górowska.”
Oceń artykuł:

(0)