Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Podziel się:

Podziel się:

Erasmus+ - koniec podróży.

Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Słowa twórcy taoizmu mogłyby zostać uznane za myśl przewodnią towarzyszącą uczestnikom projektu Erasmus+, którzy właśnie zakończyli swoją trwającą niemal dwa lata przygodę. Owym pierwszym krokiem była decyzja o przystąpieniu do projektu. Takie wyzwanie podjęło 20 gimnazjalistów i 10 nauczycieli z górowskiego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II. Zadania realizowane w ramach Erasmusa+ dotyczyły przedsiębiorczości oraz ekologii, ale nie zabrakło czasu na sztukę, przyjazną uczniom bibliotekę czy wycieczki do ciekawych miejsc.

8 maja powitaliśmy w naszej szkole gości z 5 zaprzyjaźnionych szkół: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Hiszpanii i Włoch. Spotkanie to podsumowało dwuletnią pracy w projekcie.
Podczas sześciodniowego pobytu w Polsce młodzież brała udział w różnorodnych zajęciach. Uczniowie przygotowywali międzynarodową półkę na książki, która znajduje się obecnie w bibliotece szkolnej. Uczestniczyli w warsztatach lepienia z gliny, mieli także możliwość poznania roślinności charakterystycznej dla krajów partnerskich. Musieli również przedstawić sposób i proces zamknięcia swoich firm, które produkowały artykuły ekologiczne lub usługi. Ponadto uczestniczyli w lekcjach języka polskiego oraz brali udział w integracyjnych zajęciach Zumba.
-To jest już trzeci projekt. Dwa poprzednie to realizacje w ramach programu Comenius. Nieprzypadkowo w Erasmusie uczestniczyliśmy razem ze szkołami, które brały również udział w poprzednich przedsięwzięciach. Dziesięcioletnia współpraca z pewnością zaowocowała ciekawymi pomysłami i przede wszystkim wiedzieliśmy, że możemy na siebie liczyć - mówi szkolny koordynator projektu Bożena Kobusz - Mam nadzieję, że uda nam się napisać kolejny projekt, który pozwoli nam kontynuować pracę w obecnym gronie.
Pobyt w Polsce to nie tylko zajęcia w szkole, ale również czas spędzony z rodzinami. Goście mieli okazję doświadczyć polskiej gościnności, a dzięki nauce języka polskiego bez problemu odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie: Dziękuję, naprawdę nie jestem głodny!
Wspólny wyjazd na basen, zabawa w kręgielni, ognisko czy wycieczki rowerowe z pewnością zintegrowały uczestników spotkania i sprawiły, że goście zapamiętają pobyt w Górowie, którego kapryśna aura pozwoliła doświadczyć zarówno letnich temperatur jak i pięknej zimy w samym środku wiosny.
- Dla młodzieży uczestniczącej w projekcie to z pewnością, poza doświadczeniem językowym i poznaniem kultury innych krajów europejskich, ogromna szansa na odkrycie własnych możliwości, przełamanie kompleksów i szansa na realizację marzeń – dodaje wicedyrektor górowskiego gimnazjum Wioletta Lugowska-Rohun.
- Dwuletnia praca przy realizacji tego projektu to czas niezwykle pracowity, ale i przyjemny, w którym uczestniczyli nie tylko uczniowie, ale również duża grupa nauczycieli. Wyjazdy zagraniczne, w których uczestniczyła młodzież z Górowa Iławeckiego były bardzo atrakcyjne. Dużą zaletą brania udziału w tym przedsięwzięciu jest to, że uczniowie zaczynają przełamywać bariery językowe, razem bawią się, pracują, realizując różne projektowe zadania - podkreśla dyrektor gimnazjum Dariusz Hawrylec – Wymiany międzynarodowe od lat wzbogacają ofertę edukacyjną naszej szkoły. Chciałbym, aby mimo zmiany struktury szkół nasi uczniowie nadal uczestniczyli w takich przedsięwzięciach. Warto dodać, że jesteśmy jedyną taką szkołą w powiecie. Zapraszam do nas wszystkich, którym leży na sercu edukacja językowa.

Iwona Gajżewska-Kostka, Joanna Gąsiewska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Paweł Pieniak oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Erasmus+ - koniec podróży.
Oceń artykuł:

(0)