środa, 15 sierpnia 2018. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Podziel się:

Podziel się:

Kolejne spotkanie za nami

W dniach od 22 do 28 września w Szkole Podstawowej (dawnym Gimnazjum nr 1) w Górowie Iławeckim przebywała młodzież z zaprzyjaźnionego Cato Bontjes van Beek-Gymnasium z Achim w Niemczech. Wspólnie z nami poznawali ciekawe miejsca, kulturę i zwyczaje mieszkańców Polski. Sześć dni, które minęły bardzo szybko, wypełnione były ciekawym programem i pozostawiły po sobie wiele pozytywnych emocji.

Spotkanie rozpoczęło się 22 września już tradycyjnie w Gdańsku. Poznawaliśmy piękne zabytki Starego Miasta. Odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności, które charakteryzuje się bardzo ciekawą architekturą przypominającą statek w budowie. Ciekawym okazał się również sam sposób zwiedzania. Dzięki audiobookom, oryginalnym eksponatom i powszechnej interaktywności, mogliśmy przechadzać się po salach i dotykać historii tak niedawnej i ważnej dla Polski i Europy. Grupa niemiecka doskonale rozumiała, że był to początek wielkich zmian również w ich ojczyźnie.
Kolejny dzień – to pobyt w Lidzbarku Warmińskim. Najpierw otrzymaliśmy sporą dawkę historii, zwiedzając zamek, a później relaksowaliśmy się w Termach Warmińskich, które pozytywnie zaskoczyły naszych gości ilością atrakcji. Po trzech godzinach wszyscy wracaliśmy do Górowa uśmiechnięci i pełni energii.
Niedziela – to tradycyjnie dzień spędzony z rodzinami. Każdy z uczestników wymiany wykorzystał go na swój sposób. Wielu było na wyjeździe w Olsztynie, inni byli na wycieczce rowerowej po najbliższej okolicy, a jeszcze inni na ….. weselu!!!
W poniedziałek rano wszyscy spotkaliśmy się w szkole, skąd poszliśmy do Centrum Barka, gdzie dzięki uprzejmości kierownictwa, wzięliśmy udział w warsztatach artystycznych. Wszyscy intensywnie pracowali, aby stworzyć, często po raz pierwszy, swoją pracę techniką decupage.
Chyba największe emocje wywołały wśród uczestników zmagania sportowe. Tory przeszkód, gra w dwa ognie, siatkówkę i … gwóźdź programu - przeciąganie liny. To dopiero była „adrenalina” i fajna zabawa.
Następnego dnia zrobiliśmy sobie długi spacer po Górowie. Zaczęliśmy od Ratusza, gdzie spotkaliśmy się z Burmistrzem Miasta p. Jackiem Kostką, który serdecznie wszystkich przywitał i wyraził swoją radość z wizyty gości z Niemiec. Później odwiedziliśmy nasze najważniejsze zabytki, czyli kościoły, muzeum Dreyse, park miejski. Podążaliśmy śladami starych przedwojennych fotografii i szukaliśmy tych miejsc na terenie miasta. Przy tej okazji zebraliśmy dużo informacji z dziejów Górowa i poznaliśmy szereg opowieści i legend związanych z naszym miasteczkiem. Wieczorem wszyscy dobrze bawiliśmy się na dyskotece szkolnej.
W kolejnym dniu nasi goście brali udział w lekcjach. Potem wszyscy w mieszanych grupach wykonaliśmy tematyczne plakaty ze zgromadzonych przez nas zdjęć. Konieczność współpracy w międzynarodowych grupach była okazją do przełamywania barier językowych – zresztą nie tylko my ćwiczyliśmy język niemiecki; nasi koledzy z Achim mieli możliwość poznać podstawowe słownictwo polskie.
Nasze działania zostały uwiecznione na filmie, który każdego dnia tworzyliśmy wspólnie. Poczęstunek w restauracji „Róża Wiatrów” zakończył dzień intensywnej pracy.
Następnego dnia (28 września) bardzo wcześnie rano nasi goście udali się do Olsztyna, aby stąd ruszyć do Achim.
Wspólnie spędzony czas, jak zawsze, minął zbyt szybko. Musieliśmy pożegnać się z naszymi kolegami z Niemiec. Wszyscy zgodnie podkreślali, że było przyjemnie i czas spędzony w Górowie oraz ciepłe przyjęcie przez rodziny z Polski pozostaną długo w ich pamięci.
Uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej

Górowskie Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II (obecnie Szkoła Podstawowa) zajmuje się wymianą polsko-niemiecką od roku 2001. W jej ramach corocznie uczniowie z Polski wyjeżdżają na 8 dni do Niemiec, a w następnie przyjeżdżają do Polski ich rówieśnicy z Niemiec. Oba wyjazdy są finansowane w ramach projektu i wsparcia finansowego Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) i dzięki temu koszty dla ucznia ograniczone są do minimum. Zapraszamy obecnych uczniów naszej szkoły do udziału w wymianie już w 2018 r. Zapisy trwają!


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Paweł Pieniak oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Kolejne spotkanie z gimnazjalistami z Niemiec za nami
Oceń artykuł:

(0)