Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Podziel się:

Podziel się:

100 lat niepodległości w Szkole Podstawowej w Górowie Iławeckim

9 listopada 2018 r. Godzina 11.11. w Szkole Podstawowej w Górowie Iławeckim, tak jak w wielu innych miejscach w kraju, w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” uczestniczący w uroczystym apelu odśpiewują hymn, nietypowo, bo wszystkie cztery zwrotki. Głośno, z emocjami, tekst znają wszyscy, maluchy też. One śpiewają najgłośniej. Potem program artystyczny nawiązujący do Jubileuszu, wręczenie nagród w okolicznościowych konkursach oraz Przegląd pieśni patriotycznych – już po raz trzeci, ale tym razem nie ma zwycięzców, bo to nie konkurs a koncert.

Obchody 100-lecia niepodległości trwają od wielu dni, nastrój udziela się każdemu, bo uczestniczą w nich sportowcy, szachiści, miłośnicy historii oraz uzdolnieni artystycznie. W koncercie muzyki poważnej prezentującej dzieła wielkich kompozytorów biorą udział wszyscy. Każdy wnosi swój wkład.

Budynki szkoły w bieli i czerwieni. Tak powinno być, tak jest.

Przed apelem dzięki górowskiemu nadleśnictwu tuż przy szkolnych budynkach pojawiają się dwa dęby upamiętniające ważne postacie związane z pielęgnowaniem świadomości narodowej.
Na drewnianych płotkach przygotowanych dzięki p. Grzegorzowi Lewandowskiemu przez pracowników Centrum Barka widnieją napisy z informacjami o postaciach, którym owe drzewa są poświęcone. To Michał Kajka i Seweryn Pieniężny. Drzewa otrzymują ich imiona.

11 listopada uroczysta Msza za Ojczyznę. Tam pojawia się sztandar i flaga. Świętujemy razem z mieszkańcami miasta.

Wzmocnieni wiedzą historyczną, mając za sobą wiele przedsięwzięć i ciekawych doświadczeń rozpoczynamy kolejny dzień, pierwszy, otwierający nowe stulecie niepodległości Polski.

Iwona Gajżewska-Kostka
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Paweł Pieniak oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: 100 lat niepodległości w Szkole Podstawowej w Górowie Iławeckim
Oceń artykuł:

(0)