Piątek, 17 sierpnia 2018. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Podziel się:

Podziel się:

Program Comenius w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim

"Młodzi przyszłością Europy" - pod takim tytułem realizowany jest program Comenius, w którym już po raz drugi uczestniczą uczniowie Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim. W projekcie bierze udział siedem szkół z sześciu państw: Wielkiej Brytanii, Finlandii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Polski.

W dniach 5 – 10 marca odbyło się przedostatnie spotkanie szkół, tym razem w Górowie Iławeckim. Przybyłą młodzież gościli w swoich domach gimnazjaliści biorący udział w przedsięwzięciu.
Uczestnicy zjazdu zajmowali się problemem zatrudnienia. Porównywali możliwości i warunki pracy w poszczególnych państwach. Analizowali minimalny wiek zatrudnienia, zarobki, stopę bezrobocia oraz najpopularniejsze zawody. Podczas zajęć warsztatowych próbowali stworzyć wspólne CV – Europass.
W trakcie wizyty uczestnicy mieli okazję zapoznać się z pracą Straży Granicznej i celników na przejściu granicznym w Bezledach. Obserwowali także tresurę psa. Następnie odwiedzili Powiatową Straż Pożarną w Bartoszycach, gdzie mogli zapoznać się zarówno z warunkami pracy w tym miejscu, jak i wymaganiami stawianymi pracownikom przez pracodawcę. Ponadto uczestniczyli w prezentacji sprzętu strażackiego.

- Przygotowaliśmy wizytę tak, aby w pełni sprostać wymaganiom projektowym. Postanowiliśmy zapoznać gości z pracą w służbach mundurowych, gdyż są to chyba najpopularniejsze zawody w naszym regionie. Instytucje, które odwiedziliśmy wykazały się ogromnym profesjonalizmem, wspaniale przygotowały się na spotkanie z uczestnikami projektu, zrobiło to na nich i na mnie osobiście ogromne wrażenie – stwierdza dyrektor górowskiego gimnazjum Dariusz Hawrylec.

Oprócz pracy nad realizacją głównego tematu biorący udział w projekcie mieli też czas na integrowanie się podczas wspólnych zajęć. Do takich należały warsztaty rękodzieła, przygotowane przez instruktorów Centrum Barka w Górowie Iławeckim, w których młodzież uczestniczyła w piątek. W tym też dniu gospodarze spotkania – górowscy gimnazjaliści przedstawili przygotowaną wcześniej prezentację dotyczącą lokalnego rynku pracy. Obecna edycja Comeniusa zbliża się ku końcowi, dlatego też nauczyciele biorący udział w spotkaniu pracowali już nad ewaluacją programu oraz planowaniem przyszłych działań.

- Jednym z produktów projektu będzie wspólna strona internetowa, na której będzie można zapoznać się z wszystkimi przedsięwzięciami, które podjęliśmy i w których uczestniczyliśmy podczas realizacji całego programu. Już wkrótce będzie ona aktywna pod adresem: ypef.org. Myślę, że nie jest to ostatnia edycja, w której uczestniczymy. Już dziś planujemy kolejne działania. To wspaniała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności językowe, bo cały projekt realizowany jest w języku angielskim, a dla nauczniów udział udział w nim z pewnością stanowi dobrą motywację do nauki tego języka – dodaje szkolny koordynator projektu Bożena Kobusz.

Podczas wizyty nie zabrakło też innych atrakcji. Młodzież odwiedziła redakcję Gońca Bartoszyckiego, miała okazję zwiedzić Bartoszyce i oczywiście Górowo Iławeckie. W sobotę wszyscy udali się do Olsztyna, gdzie odwiedzili Muzeum Warmii i Mazur oraz starówkę. Mnóstwo wrażeń dostarczyła im zabawa na lodowisku.

- Staraliśmy się, aby wszyscy koledzy i koleżanki cieszyli się z pobytu w Polsce. Organizowaliśmy im czas, wspólnie chodziliśmy do pizzerii, na bilard. Udało nam się nawet zorganizować grilla. Bawiliśmy się świetnie. Nic dziwnego, że rozstaniu towarzyszyły łzy – wspomina Ewa Olszewska, uczestniczka projektu.

Pod koniec kwietnia górowscy gimnazjaliści udadzą się do walijskiego miasta Truro, gdzie odbędzie się ostatnie spotkanie uczestników programu Comenius.

- Bardzo dziękujemy Straży Granicznej w Bezledach, Powiatowej Straży Pożarnej w Bartoszycach, redakcji „Gońca Bartoszyckiego”, Centrum Barka w Górowie Iławeckim, Punktom Informacji Turystycznej z Bartoszyc i Górowa oraz wszystkim instytucjom partnerskim, które pomogły nam zorganizować i zrealizować wizytę w ramach programu. Liczę, że uda nam się wziąć udział w kolejnej edycji programu. Dla naszego gimnazjum to ważne doświadczenie. Pokazuje ono, że w małych szkołach, w małych miasteczkach też otwiera się młodzieży okno na świat – podsumowuje dyrektor szkoły.

Iwona Gajżewska-Kostka
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Paweł Pieniak oraz opublikowany na portalu Górowo Iławeckie: Program Comenius w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim
Oceń artykuł:

(0)