Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Zaginął 45-latek z Pieszkowa, a policja przez weekend go nie szukała. [JEST ODPOWIEDŹ POLICJI]

2018-06-18 09:35:00 (ost. akt: 2018-06-18 19:36:04)
Zaginiony Stanisław Kowalczyk

Zaginiony Stanisław Kowalczyk

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Syn zgłosił w piątek zaginięcie ojca i do tej pory nie może doczekać się działań policji w tej sprawie. Zaginionym jest 45-letni mieszkaniec Pieszkowa Stanisław Kowalczyk a okoliczności jego zaginięcia sugerują, że jego stan zdrowia w piątek mógł gwałtownie się pogorszyć. Policja nie przysłała do nas nawet komunikatu o jego zaginięciu, nie mówiąc już o przeprowadzeniu akcji poszukiwawczej w terenie.

Jedna z mieszkanek Pieszkowa dziś około g. 7:30 poinformowała nas o bulwersującej sprawie, która wzburzyła część mieszkańców tej wsi.

W piątek 15 czerwca pan Mateusz Kowalczyk zgłosił w Komisariacie Policji w Górowie Iławeckim zaginięcie swego ojca Stanisława Kowalczyka (lat 45). Miał być początkowo traktowany dość lekceważąco przez przyjmujących zgłoszenie funkcjonariuszy ostatecznie jednak zgłoszenie przyjęto.

W Pieszkowie w niedzielę 17 czerwca pojawił się patrol policji.

- Policjanci, z tego co wiem, wypytywali ludzi mojego ojca i na tym działania policji się zakończyły - powiedział nam Mateusz Kowalczyk.

Nie zorganizowano żadnych poszukiwań w terenie. Mieszkańcy wsi na własną rękę poszukiwali zaginionego lecz było to bezskuteczne.

Tymczasem zgłaszający zaginięcie poinformował policjantów, że w piątek rano rozmawiał z ojcem telefonicznie. Ojciec miał mu powiedzieć, że leży w rowie i nie może się podnieść. Pan Mateusz przeszukał więc okolice lecz bez skutku. Kolejne rozmowy telefoniczne wzbudziły niepokój pana Mateusza.

- Ojciec mówił do mnie słabym głosem, twierdził nawet, że jest ze mną i idziemy razem do domu. Wszystko to opowiedziałem policjantom przy zgłaszaniu zaginięcia - twierdzi pan Mateusz.

Mieszkanka Pieszkowa, która poinformowała nas o braku działań policji miała też pretensje do innych służb o brak działań. Formułowała tez zarzuty wobec wójt gminy Górowo Iławeckie Bożeny Olszewskiej-Świtaj. W tle rozmowy telefonicznej słyszeliśmy wypowiedzi innych mieszkańców nie pozostawiające wątpliwości jaki nastrój i jaka opinia o działaniach policji panuje w tej chwili w Pieszkowie.

Skontaktowaliśmy się z Bożeną Olszewską-Świtaj, wójt gminy Górowo Iławeckie i mieszkanką Pieszkowa.

- Słyszałam o zaginięciu pana Stanisława i rozmawiałam o tym ze strażakami podczas zawodów strażackich. Mieli informację, że działania poszukiwawcze rozpoczyna się po upływie 24 godzin od zgłoszenia zaginięcia - powiedziała Bożena Olszewska-Świtaj.

Gdy od nas usłyszała, że została wprowadzona w błąd, bo czynności poszukiwawcze powinny być rozpoczęte natychmiast obiecała zorganizowanie akcji poszukiwawczej z udziałem strażaków-ochotników.

- Za chwilę zatelefonuję na policję, do strażaków i do sołtysa i zorganizujemy akcję. Na działania policji i innych służb wójt gminy nie ma żadnego wpływu ale spróbuję zmobilizować służby do podjęcia działań - mówiła.

Skontaktowaliśmy się telefonicznie z oficer prasową KPP w Bartoszycach pytając o tę sprawę. Mł. asp. Marta Kabelis odpowiedziała nam, że jeszcze nie odebrała maila od nas wysłanego w tej sprawie a szczegółów sprawy nie zna. Po tym jak się zorientuje obiecała wystosowanie komunikatu w tej sprawie.

Zaginiony Stanisław Kowalczyk

Do oficer prasowej i komendanta powiatowego policji skierowaliśmy mail z pytaniami dotyczącymi okoliczności związanych ze zgłoszeniem zaginięcia i brakiem działań policji.

Zawarliśmy tam oficjalny wniosek o wykonanie kontroli wewnętrznej w Komisariacie Policji w Górowie Iławeckim.

O sprawie poinformowaliśmy też Centrum Monitorowania Pracy Policji KWP w Olsztynie i rzecznika prasowego KWP w Olsztynie.

Pan Mateusz apeluje do wszystkich osób, które mają informacje o miejscu pobytu jego ojca, aby je przekazywali naszej redakcji. Ma wciąż nadzieję, że jego ojciec żyje.

Piszcie do nas na: bartoszyce@gazetaolsztynska.pl lub we wiadomości na naszym profilu na Facebooku

O nowych okolicznościach tej sprawy będziemy informować na bieżąco.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Aktualizacja z godz. 9:50
- Był u mnie pełniący obowiązku komendanta Komisariatu Policji w Górowie Iławeckim. Zapewnił, że jedzie do Pieszkowa, aby koordynować akcję poszukiwań. W poszukiwania włączą się, jako wolontariusze, strażacy z OSP - poinformowała wójt Bożena Olszewska-Świtaj.

Dodała, że strażacy mogą włączyć się w akcję jedynie na wniosek policji, która powinna być inicjatorem tego rodzaju działań.

- Wójt gminy nie może sam zainicjować takich działań, bo służby działają niezależnie od organów gminy - mówiła.

Od pana Mateusza Kowalczyka wiemy, że telefonował do niego sołtys wsi. Na dzisiejsze popołudnie przygotowywana jest akcja poszukiwawcza zaginionego.

Aktualizacja z godz. 12:35
Mieszkanka Pieszkowa poinformowała nas, że trwa akcja poszukiwawcza zaginionego z udziałem policjantów i strażaków. - Dowiedziałam się, że jeśli dziś pan Stanisław nie zostanie odnaleziony to jutro poszukiwania będą kontynowane przy wykorzystaniu drona. Nie wiem dlaczego dopiero jutro, ale cieszę sie, że wreszcie są jakieś działania. Cały czas mam nadzieję, że pan Stanisław żyje - mówiła.

Aktualizacja z godz. 17:15
Szanowny Panie Redaktorze, przesyłam odpowiedzi na zadane przez Pana pytania:

Zgodnie z Zarządzeniem nr 124 Komendanta Głównego Policji w sprawie prowadzenia przez Policję poszukiwania osoby zaginionej oraz postępowania w przypadku ujawnienia osoby o nieustalonej tożsamości lub znalezienia nieznanych zwłok oraz szczątków ludzkich Policja podejmuje poszukiwanie osoby zaginionej niezwłocznie po otrzymaniu informacji o zaginięciu osoby.

Zawiadomienie o zaginięciu osoby jest obowiązany przyjąć dyżurny jednostki Policji, do której zgłosiła się osoba uprawniona, lub wyznaczony przez niego policjant tej jednostki.

Zawiadomienie o zaginięciu Stanisława Grzegorza Kowalczyka zostało przyjęte w piątek 15 czerwca 2018 roku o godz. 13:15 w Komisariacie Policji w Górowie Iławeckim.

Dyżurny jednostki Policji lub wyznaczony przez niego policjant niezwłocznie po przyjęciu zawiadomienia o zaginięciu osoby rejestruje to zawiadomienie oraz osobę zaginioną w ewidencji policyjnej oraz sporządza notatkę urzędową zawierającą dodatkowe ustalenia i informacje uzyskane w trakcie przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu osoby.

Kategorię osoby zaginionej określa policjant sporządzający zawiadomienie o zaginięciu osoby, po dokonaniu analizy i oceny podanych w nim faktów i okoliczności.

Czynności poszukiwawcze zaginionego Stanisława Grzegorza Kowalczyka zostały podjęte w dniu przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu mężczyzny.

Policjanci pełniący służbę na terenie całego powiatu bartoszyckiego zostali poinformowani o zaginięciu i zapoznani z wizerunkiem Stanisława Grzegorza Kowalczyka oraz poinstruowani by w trakcie służby sprawdzali miejsca, w których może on przebywać.

Funkcjonariusze sprawdzili szpitale, dworce, znane im pustostany, ogrody działkowe, rejon Pieszkowa i okolicznych miejscowości.

W poszukiwaniach oprócz policjantów umundurowanych biorą udział funkcjonariusze operacyjni.

Komunikat prasowy z wizerunkiem zaginionego został umieszczony na stronie internetowej KPP Bartoszyce, KWP w Olsztynie oraz profilu KWP na Facebooku.

Nadal trwają poszukiwania zaginionego Stanisława Grzegorza Kowalczyka. Dzisiaj w działaniach udział biorą policjanci z KPP w Bartoszycach, KP w Górowie Iławeckim, strażacy ochotnicy z gm. Górowo Iławeckie i okoliczni mieszkańcy.

Mł. asp. Marta Kabelis
Oficer Prasowy Komendanta
Powiatowego Policji w Bartoszycach

AKTUALIZACJA Z GODZ 19:36
Poszukiwania zaginionego mają tragiczny skutek. W pobliżu jego domu znaleziono jego ciało. Więcej przeczytacie tu >>

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (53) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jasio #2522287 | 88.156.*.* 20 cze 2018 10:36

  A co On robił w rowie?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dość #2521699 | 195.136.*.* 19 cze 2018 12:57

  Policja najgorsza a żeby nie ona co nie którzy już by nie chodzili po tym świecie. Tylko zło widzicie dobrej strony brak. No cóż nie wdzięczna praca. Ale żeby ich tak odrazu poniżać każdy zasługuje na szacunek. Potraficie mieć większy szacunek dla tych którzy piją są wulgarni i nie obliczalni czepiają na ulicy. A Policjant też człowiek szacunek się należy jak każdemu jednemu obywatelowi. Przykra sytuacja ale czasu nie cofniemy wiec dajcie już spokój. Współczuje rodzinie i składam kondolencje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wystarczyło tylko chcieć.... #2521581 | 195.136.*.* 19 cze 2018 10:38

  Jeden telefon do SG bo w górowskiej policji psa tropiącego nie ma. Na pewno by nie odmówili. Skoro znaleziono niedaleko domu to 10 minut dla pieska i człowiek by żył. Nie chciało się:(((((

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. AsdKiller #2521461 | 87.205.*.* 19 cze 2018 00:46

   Teraz policja będzie się tłumaczyć i robić notatki parę dni wstecz...... skąd ja to znam :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ban #2521455 | 31.0.*.* 18 cze 2018 23:53

   A gdyby wójt zaginął, to co by było?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (53)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages